Kolej na makiecie / Model Railway in Poland
Articles, Blog

Kolej na makiecie / Model Railway in Poland

November 16, 2019


We have holiday season, so I went to National Stadium vicinities (in Warsaw) to see one of the things that sometimes are childhood dream. Let’s go inside to see one of the biggest model railways in Poland. Let’s watch! First challenge is to find entrance to the mock-up model, but I hope that I will do that quickly. Oh, I can already see the logo, so will be good! The world that we see on model was reduced 87-times in relation to our reality. Typical railway wagon is here 28-centimeters-long and normal track gauge is just 16.5-millimeters-wide. Those are characteristic parameters for H0 scale, most common scale used in model railways. The landscape of model is very differential, we have hills, forests, lakes and rivers and in this landscape trains are moving on different levels, bridges, viaducts and in tunnels. Presented world is not any particular segment of surrounding us reality, although it was made with some inspiration based on real places. For example, we can find here station similar to one in Szklarska Poręba city with a characteristic rock wall in background. The entire model has about 10 stations and largest one – Smolno – is split into a passenger and freight part. There is also reconstructed roundhouse with turntable and rolling stock repair works. At stations we observe integration with other public transport means, near one of them we will see city bus from Warsaw or PolskiBus coach. Rolling stock presented on tracks is also highly diverse, although dominated by trains in Polish and German companies’ paintings. Among second group there are Deutsche Bahn trains, including ICE unit, which is high-speed train and even there is set with push & pull wagon. Within Polish trains interesting is set of PKP Cargo train with two-segment locomotive ET41 on head or train with legendary double-deck wagons of Przewozy Regionalne company and with SP45 locomotive at front or PKP Intercity sets, for example, a set of wagons painted in “Twoje Linie Kolejowe” brand of connections, in which for several years were painted wagons used on TLK trains. Near model there are also funny dioramas showing fictitious scenes from life of railways. Well in case of Polish Railways it is very likely that they could happen in reality. These small railway satires have been prepared with special care. That’s all about visiting railway model, in all it’s a very cool thing, it is fun to observe for a while riding miniature trains. In total there were laid 900 meters of tracks, there are 150 switches and about 40 locomotives on the whole layout. Meanwhile, thank you so much for your attention and see you next time!

39 Comments

  • Reply Robcio Piaścik December 29, 2016 at 2:20 pm

    7

  • Reply Szmitu2001 December 29, 2016 at 2:36 pm

    SUPEROZA! Żałuj że nie odwiedziłeś Kolejkowa we Wrocławiu. Pozdro i Happy New Year

  • Reply Mateusz Kalinowski December 29, 2016 at 2:36 pm

    3:46 Pociąg towarowy uprzejmie się zatrzymał, aby zabrać pasażerów 😉

  • Reply morze December 29, 2016 at 3:07 pm

    olsztyn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Reply BartekFCBayern December 29, 2016 at 3:12 pm

    Mnie ta makieta do złudzenia przypomina makietę w Hamburgu. Jeśli będziesz w okolicach Wrocławia lub Gliwic to polecam wstąpić do Kolejkowa gdzie znajduje się makieta nieco większych rozmiarów.

  • Reply PoKolei December 29, 2016 at 3:14 pm

    Materiał jak zawsze MEGA! Zawsze o takiej makiecie marzyłe… Co ja piszę, marzę! 😉

  • Reply Jan Kozłowski December 29, 2016 at 3:16 pm

    W Poznaniu podczas targów "Hobby" prawie całą halę zajmuje makieta podobna do tej w filmie ☺

  • Reply Dobra strona mocy December 29, 2016 at 3:24 pm

    Fajne, ale widzę tu jedno niedociągnięcie. Wszystkie elektryczne lokomotywy poruszają się ze złożonymi pantografami, np. ten jamnik ( 3:51 ). I nie ma tam w ogóle dla nich żadnej imitacji sieci trakcyjnej.

  • Reply Mikołaj Em December 29, 2016 at 4:19 pm

    Mamy okres świąteczny a scena jak ze środka lata, nie licząc tego szalika ;).

  • Reply szymsza1 - Kolej na filmy December 29, 2016 at 4:31 pm

    4:18 to SU45, a nie SP45.
    4:25 to wagony Tanich Linii Kolejowych, bo malowano je tak już przed 2011 rokiem, kiedy to Tanie Linie Kolejowe przeistoczono w Twoje Linie Kolejowe. 😉
    Ale rzecz jasna materiał jak zawsze zrealizowany ciekawie i z przyjemnością go obejrzałem. 🙂

  • Reply Antoni Kołodziejek December 29, 2016 at 5:07 pm

    jedź do Hamburga (przynajmniej jest trakcja i jakiś porządek z taborem ;)), nagraj coś o tamtejszych SU, wodorowej 18, dwu-przegubowcach, nie wiem czy tam już liniowo jeździ ET490, może poruszysz temat zielono-zachodniego monopolu (straciliśmy dwóch porządnych przewoźników w tym roku), robisz fajne filmy, tak trzymaj!

  • Reply wujek duch December 29, 2016 at 6:21 pm

    byłem tam wcześniej niż ty ha ha ha 🙂

  • Reply Krzysiek Flav December 29, 2016 at 7:34 pm

    a ja poprzednio męczyłem się z tłumem ludzi, biegającymi dzieciakami … do kiedy jest wystawa?

  • Reply Kamil Aaaa December 29, 2016 at 7:51 pm

    naprawdę spoko masz filmy, łapaj suba

  • Reply Tronik GN December 29, 2016 at 8:30 pm

    Fajny materiał i ładna makieta 😉

    Pamiętasz może jak nazywa się ta muzyka lecąca od 0:41 (chyba nie ma jej w napisach)?

  • Reply Polska STRONK December 30, 2016 at 3:59 pm

    thank you for the video!

  • Reply Janusz Kwiecień December 30, 2016 at 8:05 pm

    Do Poznania chyba przyjeżdza trochę mniejsza makieta.

  • Reply Żarłok TV January 5, 2017 at 12:19 am

    Super filmik 🙂 POZDRAWIAM! Uwielbiam makiety!

  • Reply 100% KOLEJ January 5, 2017 at 3:49 pm

    Zawsze marzyłem o czymś takim, miło choć nacieszyć oko;) Bardzo dobry reportaż.

  • Reply Łukasz W. January 16, 2017 at 2:10 am

    Makieta w Borówcu jest sporo większa… 2000 m torów, najdłuższy pociąg na 6 metrów! Noc, która ma makiecie się bardzo dobrze prezentuje. Samochody jeżdżące po makiecie…. a nad głową latają samoloty. Byłem tam już dwa razy i nadal ta makieta robi na mnie duże wrażenie.
    Jedyny minus, to to, że makieta jest nastawnia na "kolej świata", co za tym idzie, jest mało jest polskich pociągów.
    Ale jest to bez wątpienia dwa razy większa makieta od zaprezentowanej tutaj.

  • Reply Michał March 2, 2017 at 7:20 pm

    Wpadnij 18 i 19 Marca do technikum kolejowego w Sosnowcu. Będzie makieta + możliwość przejechania się w kabinie symulatora EU07. Oraz wiele więcej. Zapraszamy 🙂

  • Reply Miro Krupa March 8, 2017 at 9:45 pm

    Co to za track od 0:40?

  • Reply GourangaPL May 14, 2017 at 3:33 pm

    3:02 Smolno? 😀 Smolno to taka zadupiasta wioska na pomorzu, niedaleko Pucka, mieszka tam może z 300 osób…

  • Reply Daniel Grignard-Fosfor June 5, 2017 at 5:38 pm

    Mimo tego "R" masz bardzo przyjemny głos. Elokwentny. Super 😀

  • Reply PrekiFromPoland June 6, 2017 at 4:54 pm

    "Bunk coaches"? Owszem, łóżka mogą być "bunk", ale o wagonach pisze się "double deck".

  • Reply Jarek Franczyk July 28, 2017 at 7:15 am

    Szkoda, że elektrowozy jeżdżą bez "druta". Choć zdaję sobie sprawę z wyzwania elektryfikacji takiego kolosa.

  • Reply Mariusz Mazur August 24, 2017 at 8:53 am

    Ja też będę mieć makietę kolejową

  • Reply Mariusz Mazur August 27, 2017 at 5:12 am

    Są jeszcze największe makiety kolejowe

  • Reply Jakub Transport November 28, 2017 at 7:15 pm

    Grasz w Train driver 2

  • Reply KPL December 15, 2017 at 9:05 am

    5:20 Berlin-Warszawa Express najlepszy pociąg na tej makiecie!!!

  • Reply Tymson January 16, 2018 at 9:36 pm

    O byłem tylko w Gdańsku 🙂

  • Reply CettiK April 28, 2018 at 2:20 pm

    To była najlepsza makieta jaką widziałem w moim życiu

  • Reply Mikolaj Kmiecik June 15, 2018 at 5:06 am

    Like like like i jeszcze raz like+++++++

  • Reply MTD December 14, 2018 at 12:16 am

    ciekawe ile cała taka makieta jest warta?

  • Reply Alek Zieliński December 17, 2018 at 6:19 pm

    SUUUPER skąd Ty to wiesz

  • Reply LBRSM December 28, 2018 at 4:53 pm

    A mogłeś pojechać do borówca

  • Reply Kolej w Kędzierzynie - Koźlu i nie tylko January 15, 2019 at 9:30 pm

    Brak mi słów. Materiał jest zajefajny. Taką makietę to chciałbym mieć😃😃

  • Reply moherowy beret September 22, 2019 at 8:41 am

    Super film , makieta imponująca . Montaż i postprodukcja Twojego filmu dobra , mogła by być profesjonalna gdybyś w środku materiału nie przyspieszał klatek filmu co wygląda momentami groteskowo , a zrobiłbyś to na samym końcu co podbiło by efekt Twojej pracy , bo ujęcia super , nie wiem tylko czy używałeś statywu czy może super gimbal plus pewna ręka.

  • Reply Wargame Czirokay October 29, 2019 at 2:08 pm

    Świetnie to wygląda, nawet nie wiedziałem, że pod Narodowym jest makieta. Tylko gryzie brak trakcji dla pociągów elektrycznych…Ale i tak dzieki za wrzutkę, świetny filmik!

  • Leave a Reply